Home / مقالات / آب چاه بهتر است یا آب دریاچه ؟

آب چاه بهتر است یا آب دریاچه ؟

کیفیت آب چاه

“در یک کارخانه، امکان استفاده از آب دریاچه و آب چاه بطور همزمان و با هزینه یکسان وجود دارد، به نظر شما در حالت کلی امکان استفاده از کدام آب برای کولینگ تاور مناسب تر است؟”

در جواب به سوال بالا، ابتدا باید متذکر شد که در صورتِ سوال به هیچ جزییاتی اشاره نشده و پارامترهای مختلفی در انتخاب آب مورد نظر دخیل خواهند بود اما در حالت کلی، آب چاه کیفیت مطلوب تری نسبت به آب دریاچه دارد. در زیر به دلایل آن می پردازیم:

 

TSS (املاح محلول در آب):

عموما آب های استحصال شده از چاه ها، عاری از کدورت و املاح معلق هستند اما در دریاچه ها، نیاز به فرایند های مختلف مانند فیلتر شنی، حوضچه های ته نشینی، مواد منعقد کننده و… جهت حذف کدورت و املاح معلق در آب است.

 

آلودگی میکروبی:

در دریاچه ها، به علت راکد بودن آب و در ارتباط بودن آب با نور خورشد و آلودگی های محیطی، میزان آلودگی های میکروبی به مراتب بیشتر از آب چاه است. این آلودگی ها معمولا به شکل جلبک، خزه و موجودات زنده ای که یک اکوسیستم کامل را تشکیل می دهند در دریاچه ها قابل مشاهده است. از آنجایکه در کولینگ تاورها، مشکلات میکروبی منجر به خوردگی، گرفتگی و مشکلات زیست محیطی می گردند، لذا اقدامات لازم جهت کنترل رشد میکروبی ضروری است و در صورت استفاده از آب دریاچه، این مشکلات چند برابر خواهند بود.

 

 

TDS:

املاح محلول در آب (TDS) در چاه ها وابسته به عمق چاه، ویژگی های خاک و در دریاچه ها بستگی به میزان و کیفیت آب ورودی، میزان تبخیر و جنس خاک اطراف دارد اما معمولا TDS آب چاه از آب دریاچه ها کمتر است.

 

pH:

از آنجاییکه در کولینگ تاور، به علت تبخیر و بوجود آمدن سیکل تغلیظ، پارامتر pH مرتبا افزایش می باید، pH پایین آب ورودی به مزیت به حساب می آید. معمولا pH آب چاه بین 7.0 تا 7.5 و pH آب دریاچه ها 8 تا 9 است. لازم به ذکر است که pH بالا در کولینگ تاور نرخ تشکیل رسوب را افزایش می دهد و عملکرد برخی از مواد شیمیایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

دمای آب:

دمای آب دریاچه ها وابسته به دمای محیط اطراف است و در چاه ها، دما یک بازه پایدارتری دارد اما در حالت کلی و بویژه در فصول گرم سال، دمای آب چاه کمتر از آب دریاچه است. بدیهی است هرچه دمای آب کمتر باشد، میزان مصرف آب و به تبع آن هزینه های جانبی مانند هزینه های برق مصرفی، مواد شیمیایی و… نیز کاهش خواهد یافت.

 

آمونیاک:

در آب دریاچه ها، مقادیر اندکی آمونیاک وجود دارد که بیشتر آن توسط فضولات ماهی های موجود در دریاچه بوجود می آید. آمونیاک محلول در آب علاوه بر اینکه بر روی رشد میکروارگانیزم ها تاثیر گذار خواهد بود، اثرگذاری برخی از مواد شیمیایی معمول در آب را کاهش خواهد داد. به عنوان مثال آمونیاک به گاز کلر واکنش خواهد داد و کلروآمین تولید خواهد کرد.

با تشکر- مسلم ثالثی

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>