Home / مقالات / ارتفاع دی اریتور

ارتفاع دی اریتور

اکسیژن زدایی بویلر

در دیگ های بخار، عمدتا از دی اریتور به منظور گرم کردن آب قبل از ورود به بویلر استفاده می شود. هدف از نصب و استفاده از این دستگاه حذف گازهای محلول در آب بویژه اکسیژن است که یکی از دلایل اصلی خوردگی در بویلر به حساب می آید. همچنین با گرم شدن آب قبل از ورود به دیگ، تنش های حرارتی که ممکن است با ورود آب سرد به جداره دیگ وارد شود کاهش می یابد.

در هنگام نصب دی اریتورها، این تجهییزات معمولا در ارتفاع چند متر بالاتر از بویلرو پمپ های تغذیه آن قرار می گیرند. این کار به چند دلیل عمده صورت می پذیرد. اولین دلیل جلوگیری از وقوع پدیده کاویتاسیون است. زمانی که آب در حال گرم شدن است، گازهای محلول در آب بصورت حباب از سیستم خارج می شود. این حباب ها می تواند در هنگام عبور از پمپ های تحت فشار بویلر، به پمپ و مجاری آن ضربه بزند. با قرار گرفتن آب در محل بالاتر، به علت تغییرات فشار هوا، دمای جوش آب تحت تاثیر قرار گرفته و تولید حباب متوقف می شود.

دلیل دیگری که باعث می شود دی اریتورها در ارتفاع بالاتری قرار گیرند شاخص NPSH مربوط به پمپ دی اریتور است. از آنجاییکه در بویلرها، از پمپ های طبقاتی با فشار بالا استفاده می شود، این پمپ ها نیاز به هد مثبت برای عملکرد دارند. همچنین با ایجاد ارتفاع در سطح آب، مانع از نیاز به هواگیری پمپ می شود.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>