Home / مقالات / اکسیژن اسکونجر(اکسیژن زدا) در بویلر

اکسیژن اسکونجر(اکسیژن زدا) در بویلر

اکسیژن اسکونجر

اکسیژن اسکونجر(اکسیژن زدا) برای بویلر:

وجود دو گاز اکسیژن و دی اکسید کربن در آب ورودی به دیگ بخار می تواند موجب خوردگی بویلر شود. به همین منظور باید اکسیژن موجود در آب تا جای ممکن از سیستم و آب ورودی جدا شود.

 

یکی از روش های زدودن اکسیژن، اضافه کردن دستگاه دی ارایتور (هواگیر) به منظور گرم کردن آب قبل از ورود به بویلر است زیرا با گرم شدن آب،حلالیت  کلیه گازهای محلول در آب کاهش می یابد. اگرچه دستگاه دی اریتور می تواند غلظت اکسیژن محلول را تا میزان 5PPM پایین آورد اما همین میزان اکسیژن

خوردگی- اکسیژن زدایی بویلر

خوردگی ناشی از وجود اکسیژن

نیز می تواند به مرور زمان موجب خوردگی در قطعات مختلف بویلر و یا لوله های حاوی جریان بخار و یا آب شود. به همین منظور از موادی که با اکسیژن واکنش می دهند و تولید مواد بی ضرر برای سیستم می کنند استفاده می شود.

به عنوان مثال واکنش زیر مربوط به هیدرازین(N2H4) و اکسیژن است.

N2H4+O2——>2H2O+N2

در واکنش زیر موادی تولید می شوند که برای بویلر کاملا بی خطر هستند. همچنین هیدازین با تحت تاثیر قرار دادن سطح فلز و ایجاد مگنتیت (Fe3O4) به عنوان یک لایه محافظ بر روی فلز ایجاد می شود و مانع خوردگی های احتمالی می گردد.

از جمله سایر موادی که به عنوان اکسیژن اسکونجر(اکسیژن زدا) استفاده می شود می توان به سولفیت سدیم و (Diethyl Hydroxy Amine))DEHA نیز اشاره کرد:

Na2SO3+O2+HEAT—–>2Na2SO4

4(C2H5)2 NOH+9O2——->8 CH3COOH+2N2 +6H2O

شرکت متین کنترل، بسته به شرایط سیستم و نوع مواد مورد نیاز، حدود ده نوع محصول مختلف اکسیژن اسکونجر(اکسیژن زدا) را جهت صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی معرفی و به فروش می رساند. این مواد بر پایه هیدرازین، DEHA، سولفیت سدیم، MEK ، با فرمولاسیون CHEMIC ایتالیا و با کیفیت بالا تهیه شده اند.

 

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>