Home / مقالات / تاثیر رسوب بر روی کندانسورهای تبخیری

تاثیر رسوب بر روی کندانسورهای تبخیری

کندانسور آمونیاک

در سردخانه های صنعتی، از کندانسورهای آمونیاک جهت واحد برودت استفاده می شود. در این نوع از کندانسورها، سیالی که وظیفه خنک کردن آموناک را دارد، آب است. به این صورت که آب در بخشی که شبیه کولینگ تاور است بر روی کویل هایی که حاوی آمونیاک است می ریزد و آن را خنک می کند. با توجه به دمای مجاری آمونیاک و حجم کم آب درون حوزچه این نوع کولینگ، مقدار تبخیر آب در این تجهیزات بسیار بالاست و تشکیل رسوب بر روی جداره سیستم های کندانسور آمونیاک، با سرعت بسیار بیشتری نسبت به کولینگ تاورهای عادی اتفاق می افتد. مقادیر کوچکی از رسوب بر روی مجاری می تواند بر روی هزینه های مصرف انرژی و عملکرد سیستم کندانسور، تاثیر چشم گیری داشته باشد. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، حتی 1/32 اینج از رسوب (حدود 0.8 میلی متر)، عملکرد سیستم کندانسور را 27% کاهش می دهد و با افزایش ضخامت رسوب، این مقادیر نیز افزایش پیدا می کند. اگرچه تشکیل رسوب بر روی مجاری کندانسور توسط اپراتور ممکن است چشم گیر نباشد اما این رسوب بر روی کمپرسور فشار مضاعف ایجاد می کند تا جاییکه ممکن است کمپرسور، حتی با حداکثر توان کاری نیز قادر به تامین انرژی مورد نیاز کندانسور نباشد.

با تشکیل 1/32 اینچ(0.8 میلی متر) از رسوب بر روی مجاری کندانسورهای آمونیاک، میزان مصرف برق 7% افزایش می یابد و ظرفیت کمپرسور 1% کاهش می یابد.

کندانسور آمونیاک

رسوب کندانسور

منبع: Baltimore Aircooler

 

روش های حذف رسوب از سیستم های کولینگ کندانسور:

با توجه به هزینه هایی که تشکیل رسوب می تواند در سیستم های کندانسور آمونیاک داشته باشد، حذف و یا جلوگیری از تشکیل رسوب در این سیستم ها یک امر ضروری به نظر می رسد. برای حذف رسوب از سیستم، استفاده از اسیدشویی یکی از روش های متداول است. اما این روش علاوه بر هزینه، خطراتی را متوجه سیستم های آمونیاک می کند زیرا اسید می تواند منجر به خوردگی در خطوط لوله های حاوی آمونیاک شود. یکی دیگر از روش های حذف رسوب، استفاده از مواد ضد رسوب فسفاتی است. این مواد می توانند با جذب رسوب های کربناتی در سیستم، مانع از نشست رسوب بر روی جداره کندانسور ها شوند. ماده CHEMIC 73170 A، یک ماده پلیمری ضد رسوب جهت جلوگیری از نشست رسوب بر روی سیستم می باشد که بصورت پیوسته و ترجیحا با دزین پمپ و با میزان مصرف 80ppm (گرم به ازای هر متر مکعب آب) به سیستم تزریق می شود.

دانلود اطلاعات فنی ماده CHEMIC – 73170 A

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>