Home / مقالات / خوردگی اکسیژن در بویلر

خوردگی اکسیژن در بویلر

خوردگی اکسیژن در بویلر

انواع خوردگی در بویلر:

در بویلر، خوردگی های متداولی می تواند اتفاق بیوفتد، خوردگی هایی نظیر خوردگی اکسیژن، خوردگی اسیدی، خوردگی قلیایی، خوردگی چنگاله ای و… از جمله این موارد هستند. در این مقاله قصد داریم در مورد خوردگی توسط اکسیژن در بویلرها توضیحاتی را ارائه کنیم.

خوردگی اکسیژن:

در سیستم های حاوی آب، واکنش اکسیژن با آهن یک فرایند الکتروشیمیایی محسوب می شود و طی آن یک واکنش کاتیونی- آنیونی رخ می دهد که در زیر مشاهده می کنید:

Fe ↔ Fe(2+) + 2e-

O2 + 2H2O + 4e- ↔OH-

برای جلوگیری از رخ دادن این نوع خوردگی باید اکسیژن را از آب حذف کنیم. به این منظور تجهیزات مکانیکی مانند دی اریتور و یا مواد شیمیایی جاذب اکسیژن(Oxygen Scavenger) استفاده می شوند.

معمولا خوردگی بوسیله اکسیژن در ابتدا بصورت خوردگی حفره ای ظهور پیدا می کند که طی آن برامدگی های کوچکی در سطح فلز ایجاد می شود و با جدا کردن این برامدگی ها، حفره های ریزی قابل مشاهده خواهند بود. هرکدام از این حفره ها در اصل یک پیل الکتریکی هستند . به مرور زمان خوردگی در آن ها بیشتر اتفاق می افتد و حفره ها بزرگ تر می شوند.

دستگاه هایی مانند اکونومایزر، دی اریتور و همچنین مخازن کندانس معمولا بیشتر از بویلر در معرض این نوع خوردگی قرار دارند و حملات اکسیژن در آن ها بیشتر اتفاق می افتد زیرا غلظت اکسیژن محلول در آب در آن ها بیشتر است.

نکته ی دیگری که باید در مورد محافظت از خوردگی نوع اکسیژن در بویلر بدانیم این است که در زمانی که بویلر بصورت منظم در حال کار است، خوردگی اکسیژن با نرخ کمتری صورت می گیرد زیرا به علت دمای بالای آب در درون دیگ بخار، غلظت اکسیژن در آب محدود است اما در زمانی که بویلر بصورت نیمه از آب و هوا پر است و یا زمانی که بویلر خالی از آب است اما جداره آن مرطوب است، شرایط برای رخ دادن خوردگی اکسیژن به مراتب وخیم تر است زیرا منبع گسترده ای از اکسیژن در مجاورت آب وجود دارد. بنابراین در زمانی که بویلر مشغول به کار نیست باید از جداره آن در برابر حملات اکسیژن محافظت کرد. به این منظور دو راه برای حفاظت بویلر وجود دارد.

روش اول پر کردن بویلر بصورت کامل با آب است و استفاده از اکسیژن اسکونجر برای حذف اکسیژن محلول در آب.

روش دوم که بیشتر در زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بصورت طولانی مدت باید از بویلر محافظت کرد، خارج کردن کامل آب از درون بویلر و خشک کردن کامل آن است. گاهی لازم است تا با هوادهی و مواد جاذب رطوبت، تمام آب موجود بر روی جداره را خارج کرد.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>