Home / مقالات / خوردگی قلیایی در بویلر

خوردگی قلیایی در بویلر

خوردگی قلیایی

برخلاف خوردگی توسط اکسیژن که در دی اریتور، مخازن کندانس و اکونومایزر بیشتر اتفاق می افتد، خوردگی قلیایی مختص به بویلر است زیرا این نوع خوردگی زمانی اتفاق می افتد که غلظت هیدروکسید قلیایی در آب بالا رود و تنها در بویلر و به علت بالا رفتن pH آب این اتفاق می افتد. از خوردگی قلیایی به عنوان خوردگی شکننده نیز یاد می شود که موجب ترد و شکننده شدن فلز می شود. همانطور که در صفحات قبل توضیح داده شده، در شرایط معمول، یک لایه محافظ از اکسید آهن که رنگ آن سیاه و یا آبی مایل به سیاه است بر روی سطح فلز تشکیل می شود. اما این فیلم محافظ می تواند در هنگامی که شرایط مکانیکی و یا شیمیایی تغییر می کند شکسته شود. به عنوان مثال در زمانی که آب دارای قلیاییت بالا است، این لایه از اکسید آهن در آب حل می شود و تشکیل فریت(ferrites) که یک شکل از اکسید آهن است(MFe2O4) و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است را می دهد.

این نوع خوردگی در جاهاییکه غلظت هیدروکسید بالاتر است شایع تر است. به عنوان مثال در نقاطی که شار حرارتی بالاست و یا در نقاطی که دارای خلل و فرج بالایی است این پدیده بیشتر اتفاق می افتد. برای جلوگیری از این نوع خوردگی باید pH آب درون بویلر را کنترل کرد.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>