Home / مقالات / خوردگی چنگاله ای

خوردگی چنگاله ای

خوردگی چنگاله ای

خوردگی چنگاله ای(Chelant corrosion):

مواردی مانند EDTA و نیتریل اتریاستیک اسید(NTA) که به عنوان مواد تریتمنت در بویلر مورد استفاده قرار می گیرند، با فلزهای دو ظرفیتی مانند کلسیم، منیزیم و آهن واکنش می دهند و نوعی کمپلکس محلول در آب تولید می کنند که در انتهای بویلر ته نشین شده و با زیرآب از آن خارج می شوند. معمولا از این مواد در بویلرهای با فشار پایین و متوسط استفاده می شود و زمانی که غلظت این مواد که به مواد چنگاله ای معروف هستند زیاد می شود(بالای 20ppm) و یا زمانی که هیچ یون کلسیم و منیزیمی در سیستم وجود ندارد، این مواد می توانند فلز آهن را مورد خوردگی قرار دهند و موجب خوردگی در سیستم شوند. این نوع مواد در نهایت سطح فلز را به شکل براق و دارای خلل و فرج در خواهند آورد.

در قدیم مشکلات مربوط به این نوع خوردگی شایع بود اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و مواد شیمیایی، می توان اثر بخشی این نوع خوردگی را کنترل کرد. به عنوان مثال این نوع خوردگی در حضور اکسیژن با نرخ بیشتری اتفاق می افتد و با اضافه کردن دستگاه دی اریتور و یا مواد شیمیایی جاذب اکسیژن، می توان میزان اکسیژن محلول در آب را کم کرد.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>