Home / مقالات / شستشوی رسوب کندانسور سردخانه

شستشوی رسوب کندانسور سردخانه

شستشوی رسوب در سردخانه

یکی از مشکلات عمده ای که سردخانه های کشور با ان مواجه هستند و موجب هزینه های بالای انرژی می گردد، پدیده ایجاد رسوب بر روی مجاری انتقال حرارت است. املاح موجود در آبی که برای خنک کردن لوله های کندانسور استفاده می شود به مرور زمان بر روی جداره لوله نشسته و ضمن ایجاد رسوب، عمل انتقال حرارت را با مشکل مواجه می کنند. در بیشتر مناطق ایران جنس این رسوبات از کربنات و سولفات کلسیم و منیزیم و همچنین سلیس است و می توان طی فرایندی که مرسوم به “شستشوی اسیدی” است، این رسوبات را از سیستم برطرف کرد. اگرچه از لفظ اسید برای این فرایند استفاده می شود و همچنین ماده مصرفی برای این کار یک اسید قوی است اما نمی توان از هر اسیدی برای این منظور استفاده کرد زیرا جنس لوله های کندانس عمدتا از مس، آلومینیوم و آهن بوده و در برابر اسید مقاوم نیستند.

ماده ویژه شستشوی اسیدی لوله های کندانسور:

ماده با نام CHEMIC – 109 ویژه شستشوی اسیدی رسوبات از روی فلزات مسی و آهنی بوده و با دارا بودن ماده بازدارنده(inhibitor) مانع از هرگونه خوردگی بر روی سطح فلز در مقابل اسید خواهد شد. میزان مصرف این ماده کاملا وابسته به ضخامت و جنس رسوب دارد و هرچه میزان ضخامت رسوبات بیشتر باشد و رسوب از استحکام بالاتری برخوردار باشد، میزان مصرف نیز بالاتر خواهد رفت.

 

حل مشکل تشکیل رسوب با مصرف ماده CHEMIC – 73170:

برای حل معضل تشکیل رسوب بر روی جداره ها نیز می توان از ماده با نام CHEMIC – 73170 استفاده کرد که برای آبهای خنثی و قلیایی، عملکرد بسیار مناسبی در جلوگیری از تشکیل رسوب دارد. دز مصرف این ماده وابسته به نوع آب مصرفی است و معمولا بین 25 تا 80 ppm (گرم به ازای هر هزار لیتر) مناسب است.

 

جهت اطلاعات بیشتر در مورد مواد معرفی شده با ما تماس بگیرید.

 

 

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>