Home / مقالات / فیلتر شنی و حدف کدورت آب

فیلتر شنی و حدف کدورت آب

فیلتر شنی و حذف کدورت آب

فیلتر شنی:

برای حذف ذرات جامد معلق در آب و برطرف کردن کدورت آب از فیلتر شنی استفاده می شود. فیلتر شنی یک مخزن استوانه ای شکل است که معمولا سطح داخلی آن با ماده ای مانند اپوکسی که مانع بروز خوردگی می شود پوشانده می شود و درون آن از شن و یا خاک دیاتومه به عنوان بستری که مانع از عبور ذرات جامد معلق می شود، پر می گردد. شکل معمول مخزن استوانه ای بصورت عمودی است اما اشکال افقی صافی استوانه ای در مواقعی که دبی مورد نیاز بالا باشد(بالای 50 متر مکعب در ساعت) طراحی و مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین صافی های عمودی، بسته به دبی مورد نیاز در سایزهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

شستشوی معکوس(backwash) فیلترهای شنی:

با گذشت زمان، ذرات جامد معلق در آب بر روی بستر شنی تجمع پیدا می کنند و مانع از عبور و یا تصفیه کامل آب می شوند. در این حالت نیاز است تا با انجام شستشوی معکوس، فیلتر شنی را مجددا احیا کرد. هیچگونه معیار استاندارد و قابل اتکایی برای زمان انجام شستشوی معکوس صافی شنی وجود ندارد و بهتر است با توجه به بازدهی سیستم، زمان شستشو مشخص شود اما عواملی مانند “میزان کدروت آب خروجی”، “افت فشار و دبی آب” و “مدت زمان کارکرد سیستم” به عنوان بهترین معیار برای تعیین زمان شستشو قابل استناد هستند.

روش شستشوی معکوس:

1-      شیر جریان آب ورودی به دستگاه را می بندیم.

2-      اجازه می دهیم تا سطح آب حدود 10 تا 15 سانتی متر از سطح بالای صافی پایین تر شود.

3-      شیر آب خروجی از صافی را می بندیم.

4-      سیستم شستشوی سطح صافی را راه اندازی می کنیم.

5-      شیر آب مربوط به شستشوی معکوس را به آرامی باز می کنیم.

6-      شیر تخلیه را باز می کنیم تا آب شستشو داده شده تبدیل به آب صاف شود.

7-      حداقل 2 دقیقه قبل از بستن شیر آب شستشو، شستشوی سطحی را متوقف می کنیم.

8-      به منظور اینکه صافی مجددا مورد بهره برداری برسد، ابتدا شیر آب جریان و سپس شیر آب خروجی را باز می کنیم.

نکته: معمولا هدر رفت آبی که توسط شستشوی معکوس صافی دور ریخته می شود، کمتر از 2.5 درصد کل آبی است که توسط صافی مورد تصفیه قرار گرفته است.

 

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>