Home / مقالات / معرفی ماده CHEMIC – 7272 ماده بهینه ساز بویلر

معرفی ماده CHEMIC – 7272 ماده بهینه ساز بویلر

ذرات معلق بویلر

ماده شیمیایی بهینه ساز CHEMIC – 7272 در بویلرهای فشار پایین و متوسط و در صنایع غیرغذایی کاربرد دارد. عملکرد این ماده چند منظوره که حاوی چندین ماده مختلف با وظایف مختلف است بصورت زیر است:

در بخش حذف اکسیژن، این ماده از جاذب اکسیژن DEHA بهره می گیرد که علاوه بر سرعت بالای واکنش با اکسیژن، مانع از افزایش TDS آب می گردد. زیرا جاذب اکسیژن های معمول نظیر سولفیت سدیم، با افزایش TDS آب بویلر، میزان درین(زیرآب کشی) را افزایش می دهند. مزیت دیگر DEHA، قابلیت کاهندگی بالای آن است که باعث می شود سطح فلز در برابر خوردگی مقاوم گردد و از آنجاییکه این ماده تا حدی فرار است، قابلیت ضد خوردگی فلز در بخش بخار را نیز داراست.

جهت حذف رسوبات و سختی آب بویلر، ماده CHEMIC – 7272 همانند تمامی مواد ضد رسوب بویلر، از فسفات بهره می گیرد. با این تفاوت که بر خلاف استفاده از فسفات معدنی، این ماده حاوی فسفات آلی(پلیمری) است که با انحلال در آب، TDS آب را افزایش نمی دهد. این قابلیت بویژه در مناطقی که از آب ورودی با TDS بالایی برخورداند یک مزیت فوق العاده محسوب می شود.

جهت حذف جامدات نامحلول و ذرات کلوییدی، ماده CHEMIC – 7272 از دیسپرسنت های پلیمری استفاده می کند. یکی از دلایل تشکیل رسوب در بویلر، انباشته شدن ذرات نامحلول بر روی جداره فلز است که دیسپرس کننده های پلیمری، با احاطه این ذرات و باردار کردن آنها، مانع از به هم پیوستن این ذرات می شود. از آنجاییکه در بویلر، ذرات نامحلول شامل اکسیدهای فلزی، رسوبات معدنی(کربنات ها و سولفات ها) و سیلیس هستند، در ماده CHEMCI – 7272 از درصد خاصی از دیسپرکننده های مختلف استفاده می شود.

همچنین این ماده حاوی تنظیم کننده pH بوده و در شرایط معمولی، مقدار pH آب بویلر را در بازه استاندارد(10.5 تا 12 در بویلرهای فشار پایین)، نگه می دارد.

از آنجاییکه خوردگی در فاز بخار و مخازن و مجاری کندانس برگشتی بسیار شایع است و مواد معمول بویلر در فاز مایع و درون دیگ بخار حضور و کاربرد دارند، ماده CHEMIC – 7272 حاوی آمین های فراری است که دمای جوش به مراتب کمتری نسبت به آب داشته و با ورود به بویلر، سریعا وارد فاز بخار می شوند. این مواد که به آن آمین های خنثی کننده (neutralizing amines) می گویند، قادراند pH بخار و آب کندانس شده را تا 9 بالا ببرند و همچنین با تشکیل فیلم محافظ خوردگی، مانع از خوردگی های متداول این بخش شوند.

DEHA موجود در ماده CHEMIC – 7272 و همچنین فسفات موجود (در غلظت های 5-20 ppm ) مانع از خوردگی جداره بویلر نیز می شوند زیرا با تشکیل یک لایه کمپلکس فلزی، مانع از حمله یون ها به سطح فلز می شوند.

 

جهت مشاوره خرید

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>