Home / مقالات / نحوه شستشوی بویلر

نحوه شستشوی بویلر

شستشوی بویلر

درصورتیکه املاح و سختی به همراه آب وارد بویلر شود و به مرور زمان در جداره داخلی بویلر تشکیل رسوب دهد، به منظور کاهش مصرف انرژی و یا جلوگیری از آسیب به سیستم و یا بررسی های سالانه، نیاز است تا سیستم بویلر مورد بازبینی قرار گیرد و جداره سطح داخلی، به اصطلاح “اسید شویی” شود.

هدف از اسیدشویی و تمیز کردن جداره بویلر:

1-      کاهش مصرف سوخت: یکی از مهمترین دلایل شستشوی جداره بویلر، افزایش راندمان عملکرد سیستم و جلوگیری از هدر رفت انرژی است. اضافه شدن حدود یک میلیمتر رسوب بر روی جداره مخزن، میزان انتقال حرارت را تا حدود 50% کاهش می دهد.

نحوه شستشوی بویلر

نقش ایجاد رسوب و اتلاف انرژی

 

2-      جلوگیری از آسیب به جداره بویلر: درصورتیکه رسوبات موجود بر روی جدار بویلر مانع از انتقال حرارت شود، سطح فلزی جداره که در تماس با حرارت مشعل بویلر است بیش از حد گرم شده و دچار آسیب و شکست می شود. در این حالت نیاز است که بویلر تعمیر و یا تعویض گردد.

3-      بررسی جداره از نظر خوردگی و آسیب احتمالی: رسوبات موجود بر روی جداره مانع از بررسی دقیق جداره بویلر شده و نمی توان میزان خوردگی و یا ترک های موجود را بررسی کرد.

نحوه اسید شویی بویلر:

با توجه به حساسیت های موجود در مورد شستشوی بویلر، بهتر است این کار توسط متخصصین این رشته و افرادی که تجربه کافی در این امر دارند انجام شود. بویژه اینکه برای اینکار نیاز به داشتن آگاهی کافی از مواد شیمیایی مورد استفاده ضروری است.

نکته مهم: اگر چه از لفظ اسیدشویی برای شستشوی اسیدی بویلر استفاده می شود اما نمی توان از هرنوع اسیدی برای این منظور استفاده کرد، استفاده از اسیدهای معمولی و یا مواد بی کیفیت می تواند خسارت های جبران ناپذیری بر روی سیستم برجای گذارد. به عنوان مثال ماده CHEMIC – 109 ارائه شده توسط شرکت متین کنترل، یک ماده اسیدی قوی بوده و با دارا بودن بازدارنده اسیدی(metal inhibitor) مانع از ایجاد خوردگی بر روی سطح فلز می شود. کاربرد این ماده در از بین بردن رسوبات پایه کربناتی از سطح فلزات آهن و مس است.

نکته مهم: نحوه شستشو و برطرف کردن رسوبات در هر سیستم متفاوت است و به شدت تابع مواردی مانند، طراحی بویلر، جنس، استحکام، ضخامت و عمر رسوبات است.

نحوه شستشوی بویلرهای فایرتیوب:

1-      خاموش کردن بویلر .

2-      کاهش فشار و دمای بویلر به میزان فشار و دمای محیط.

3-      بستن شیر اصلی بخار به منظور جلوگیری از ورود اسید و یا بخار آن به مجاری بخار.

4-      باز کردن شیر اطمینان بویلر به منظور خارج شدن گازهای اسیدی.

5-      بهتر است پمپ، سیستم کنترل فشار، سیستم اندازه گیری میزان آب درون بویلر ایزوله شوند تا در برابر اسید دچار آسیب نشوند.

6-      خارج کردن مکانیکی(دستی) رسوبات در مناطقی که دسترسی به آن امکان پذیر است.

7-      درصورتیکه جنس رسوبات از نوع مقاوم نیست، استفاده از واترجت(آب با فشار بالا) جهت زدودن رسوب.

8-      استفاده از مخلوط آب و اسید(بسته به جنس و میزان رسوب اسید اضافه می گردد) و پر کردن مخزن تا حدود80% سطح مخزن.

9-      روشن کردن مشعل و حرارت دهی به بویلر تا دمای 70 تا 85 درجه سانتی گراد. این کار با هدف تسریع در فرایند واکنش انجام می شود.

10-  ا ضافه کردن شیلینگ هوا و هوادهی به سیستم، می تواند موجب به هم خوردن محلول و عملکرد بهتر سیستم شود.

11-  زمان دهی به اسید جهت عملکرد بهتر(4 تا 12 ساعت).

12-  خارج کردن مخلوط آب و اسید و بررسی وضعیت از نظر رسوب.

13-  در موارد معدود و درصورتیکه همچنان بخشی از رسوبات بجا مانده، مراحل فوق مجددا تکرار می گردد.

14-  استفاده از ماده خنثی کننده مانند سود و یا ماده CHEMIC – 7272 جهت رساندن میزان pH به عدد 7.

15-  باز کردن تمامی شیرها و مجاری بسته شده.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>