Home / مقالات / کف کردن آب در کولینگ تاور

کف کردن آب در کولینگ تاور

کف در کولینگ تاور

کف کردن کولینگ تاورها یکی از پدیده هایی است که می تواند در فرایند خنک سازی اختلال ایجاد کند. گاها کف ایجاد شده به حدی زیاد است که منجر به خارج شدن کولینگ تاور از مدار می شود. دلایل ایجاد کف در سیستم متفاوت هستند اما معمولا به یکی از دلایل زیر این مشکل بروز پیدا می کند:

- استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی:

گاها برخی از مواد شیمیایی که در کولینگ تاور استفاده می شوند، در صورت مصرف بیش از اندازه، می توانند منجر به ایجاد کف(foaming) شدید در آب کنند. در چنین مواقعی باید مصرف صحیح و به اندازه ماده شیمیایی در دستور کار قرار گیرد اما می توان از مواد ضد کف نیز استفاده کرد.

نکته: در هنگام استفاده از مواد ضد کف، باید توجه داشت که با توجه به شرایط سیستم، مقدار صحیحی از ماده استفاده شود. استفاده از برخی از مواد ضد کف بیشتر از مقدار استاندارد می تواند خود منجر به تشدید فرایند کف زایی شود.

- سیکل تغلیظ بالا:

زمانی که کولینگ ها با سیکل تغلیظ بالا کار می کنند و غلظت مواد جامد محلول در آب(TDS) افزایش می باید. پدیده کف زایی شکل می گیرد.

- مشکلات میکروبی در کولینگ تاور:

رشد برخی از میکروارگانیزم ها در سیستم می تواند منجر به تولید کف شود. معمولا این نوع میکروارگانیزم ها در طی فرایند رشد خود، پروتئین تولید می کنند و به نوع کفی که ایجاد می شود نیز کف پروتئینی می گویند. برای حل این مشکل باید از بایوساید مناسب جهت حذف میکروارگانیزم ها استفاده کرد.

- قلیاییت بالا:

قلیاییت بالا نیز یکی از دلایل مهم ایجاد کف در سیستم است. بویژه اگر pH آب نیز بالا باشد. با توجه به اینکه آب تولیدی توسط ستون سختی گیر، بر روی قلیاییت تاثیری ندارد، معمولا این مشکل در این گونه سیستم ها شایع تر از سیستم هایی است که از آب RO استفاده می کنند.

- آلودگی های سیستم:

ورود برخی مواد شیمیایی یا آلی به سیستم، می تواند منجر به پدیده ایجاد کف در سیستم شود. از مهمترین مواد آلوده کننده این گونه سیستم ها روغن ها، چربی ها، مواد شوینده و … است.

 

منبع:

By James McDonald, PE, CWT
Originally Published: CSTR – March 2006

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>