Home / مقالات / تنیظیم pH آب کولینگ تاور

تنیظیم pH آب کولینگ تاور

رسوب و خوردگی در کولینگ

از آنجاییکه شاخص کیفی pH آب یکی از عوامل موثر در تسریع نرخ خوردگی و یا رسوب است، یکی از روش های کنترل نرخ خوردگی و رسوب در سیستم های آبی، کنترل pH آب است.

معایب بالا بودن pH آب در کولینگ تاور:

با بالا رفتن pH آب کولینگ تاورها، حلالیت برخی از جامدات محلول در آب کاهش می باید. متداول ترین نمک محلول در آب که حلالیت آن به شدت وابسته به تغییرات pH است، کربنات کلسیم و منیزیم یا همان سختی است. زمانی که pH آب از عدد 8.3 بالاتر می رود، واکنش تعادلی بین بی کربنات ها و کربنات ها به سمت تولید کربنات بیشتر رفته و شرایط را برای تشکیل رسوب محیا می کند.

بالا بودن pH در کولینگ تاورهایی که از تزریق کلر جهت کنترل شرایط میکروبی استفاده می کنند نیز مشکلاتی را در سیستم ایجاد می کند زیرا با افزایش pH، اثرگذاری کلر کمتر می شود. جهت اطلاعات بیشتر پیرامون تاثیرات pH بر روی اثر گذاری کلر، این مطلب را بخوانید.

معایب پایین بودن pH آب در کولینگ تاور:

با توجه به موارد گفته شده، بالا بودن pH آب باعث بالا رفتن نرخ تشکیل رسوب و همچنین کاهش اثر گذاری کلر می گردد، اما پایین بودن pH آب نیز بر روی نرخ خوردگی تاثیر گذار است.

تنظیم pH آب کولینگ تاورها در بازه مشخص بستگی به عوامل متعددی مانند جنس بدنه کولینگ تاور، TDS آب، استفاده از ماده ضد خوردگی و… دارد. معمولا در سیستم هایی که بدنه کولینگ تاور و مجاری آن گالوانیزه یا استنلس استیل است، بین 6.5 تا 8.3 در نظر گرفته می شود.

دلایل تغییرات pH در کولینگ تاورها:

از آنجاییکه کولینگ تاورها سیستم های باز محسوب می شوند، عوامل متعددی مانند تغلیظ جامدات محلول در آب، رشد میکروارگانیزم ها و تزریق مواد شیمیایی مختلف، می تواند بر روی شاخص pH تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال با تبخیر آب در کولینگ تاورها غلظت کربنات کلسیم و بی کربنات سدیم موجود در آب بالا رفته و این مواد خود باعث بالا رفتن pH آب می شوند.

تزریق اسید و کنترل pH:

معمولا در کولینگ تاور های بزرگ، از تزریق اسید های معدنی و یا آلی جهت تنظیم pH آب استفاده می شود. متداول ترین نوع اسید مورد استفاده با توجه به اثرگذاری و قیمت، اسید سولفوریک است. بعد از آن اسید کلریدریک و نیتریک به عنوان اسید های جایگزین استفاده می شود که هر کدام معایب و محاسن خاص خود را داند. به عنوان مثال اسید نیتریک باعث رشد بیشتر میکروارگانیزم ها در آب می شود.

 

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>