Home / مقالات / دیسپرسنت ها در بهینه سازی آب

دیسپرسنت ها در بهینه سازی آب

دیسپرسنت

نقش دیسپرس کننده های پلیمری در بهینه سازی آب:

امروزه در اکثر مواد بهینه ساز مصرفی در دیگ های بخار و برج های خنک کننده، دیسپرسنت های پلیمری کاربرد گسترده ای دارند. در این مقاله بصورت خلاصه در مورد عملکرد این مواد و نقش آن ها در بهینه سازی آب می پردازیم:

مواد دسپرسنت پلیمری موادی با جرم مولکولی کم(بویژه در مقایسه با فلاکولنت های پلیمری)، دارای زنجیره های کربنی و دارای بار الکتریکی منفی هستند که وظیفه آن ها ایجاد خاصیت دیسپرسی(پراکندگی) و جلوگیری از چسبندگی ذرات جامد نامحلول در آب است. این مواد دارای بار منفی هستند و ذرات معلق را بارداد می کنند و همچنین زنجیره هیدورکربنی آن ها باعث افزایش سطح این ذرات معلق می شود.

دیسپرسنت

 

دیسپرسنت ها چگونه عمل می کنند:

به هر ذره ی بارداد معلق در آب چند نیروی مختلف وارد می شود. نیروی واندروالسی که باعث جذب ذرات به یکدیگر می شوند، نیروی گرانش که ذرات را به سمت پایین می کشد، نیروی شناوری که برخلاف گرانش عمل کرده و ذرات را به سمت سطح آب می کشند و نیروی الکترواستاتیکی که می تواند بصورت جاذبه و یا دافعه باشد. زمانی که دیسپرسنت ها به سطح ذرات معلق می چسبند، از طرفی به آن ها بارمنفی داده و مانع از چسبیدن آن ها به یکدیگر می شوند و از طرف دیگر با وارد شدن نیروی گرانش بیشتر، باعث ته نشینی این ذرات می شوند.

لازم به ذکر است که هر پلیمری یک دیسپرسنت نیست، دیسپرسنت ها باید دارای بار الکتریکی مشخص، جرم مولکولی مشخص و همچنین توانایی یونیزه شدن در آب را داشته باشند. چگالی این ذرات نیز باید در بازه مشخصی قرار گیرد.

دیسپرسنت ها می توانند بصورت هومو پلیمر(تنها یک دسته پلیمر)، کو پلیمر (دو دسته پلیمر) و تری پلیمری (سه دسته پلیمر) باشند. معمولا عملکرد تری پلیمرها بهتر از دو دسته گیر است.

میزان مصرف: میزان مصرف دیسپرسنت ها نقش موثری در میزان اثر گذاری آن ها دارد. اگر مقدار مصرف دیسپرسنت کم باشد، سطح ذرات به خوبی پوشش داده نمی شود و عملکرد دیسپرسنت ها پایین می آید.

عامل دیگری که در اثرگذاری دیسپرسنت ها موثر است، مقدار سختی موجود در آب است. سختی آب می تواند بخشی از بار الکتریکی دیسپرسنت ها را خنثی کند.

pH آب نیز بر روی عملکرد دیسپرسنت ها موثر است. معمولا دیسپرسنت ها در pH بین 4.5 تا 9 بهترین اثرگذاری را دارند.

 

 

مقدار مصرف دیسپرسنت

 

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>