Home / مقالات / مراحل شستشوی اسیدی مبدل های حرارتی

مراحل شستشوی اسیدی مبدل های حرارتی

مراحل شستشوی اسیدی مبدل های حرارتی

مبرل های حرارتی و یا Heat exchanger ها، به دلیل دمای بالای سیال گرم، مستعد تشکیل رسوب بر روی سطوح آن ها هستند. غالبا با توجه به نیاز به نرخ انتقال حرارت بالا در مبدل ها، جنس آن ها از مس است اما سایر فلزات مانند کربن استیل، استنلس استیل و… نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. قبل از اینکه توضیحات اجمالی پیرامون مراحل شستشوی اسیدی مبدل ها ذکر شود، نکات زیر پیرامون رعایت برخی موارد ضروری به نظر می رسد:

1- از آنجاییکه فلز ها و بویژه فلز مس مقاومت کمی در برابر خوردگی دارد، در هنگام شستشوی اسیدی، حتما از اسیدی استفاده شود که دارای inhibitor فلز مس (و یا سایر فلزهای مورد استفاده) بوده تا خوردگی در هنگام اسیدشویی کنترل شود.

2- در صورت امکان می توان با استفاده از مواد بهینه ساز آب و یا نصب تجهییزاتی مانند ستون سختی گیر، مانع از تشکیل رسوب در مبدل های حرارتی شد و یا نرخ تشکیل رسوب را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

تشکیل رسوب بر بروی سطوح مبدل ها، علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن نرخ انتقال حرارت و بازدهی دستگاه، می تواند منجر به ایجاد گرفتگی در سیستم و عدم کارایی دستگاه شوند.

مراحل شستشوی اسیدی مبدل های حرارتی

مراحل شستشوی اسیدی مبدل های حرارتی:

1- تخمین اسید مورد نیاز: با توجه به حجم مبدل و با توجه به مقدار رسوب تشکیل شده، میزان اسید مورد نیاز برای شستشو باید اندازه گیری شود و اسید دارای بازدارنده فلز مورد نظر تهیه گردد.

2- ایزوله کردن مبدل: با توجه به اینکه در هنگام شستشوی اسیدی باید مبدل خارج از سرویس باشد، کلیه مسیرهای ورودی و خروجی به سیستم باید بسته شوند.

3- اماده سازی اسید: اسید مورد استفاده توسط 30 تا 50 درصد آب رقیق شده و نکات ایمنی لازم در هنگام کار با اسید رعایت شود.

4- آماده سازی پمپ تزریق اسید و مخزن اسید: جهت تزریق اسید، پمپ و مخازن مورد نیاز تهیه می گردند.

5- شستشوی اولیه مجاری با آب: در صورتیکه املاح و ذرات زیادی در مسیر جریان قرار گرفته، با استفاده از آب و تزریق آن به سیستم، شستشوی اولیه سیستم انجام شود.

6- تزریق اسید و کنترل pH: در هنگام تزریق اسید، بطور منظم و هر پنج دقیقه یکبار باید pH آب کنترل گردد و در صورتیکه pH بالاتر از عدد 2-3 بود، مجددا اسید باید به سیستم تزریق گردد. لازم به ذکر است که با انحلال رسوبات سیستم در آب، pH افزایش می باید و عملکرد اسید کاهش می باید که با تزریق مجدد اسید به سیستم، عمل رسوب زدایی مجددا صورت می پذیرد.

7- خارج کردن اسید: بعد از گذشت 30 دقیقه از انجام اسیدشویی و کنترل pH اسید بر روی بازه 2-3، اسید از سیستم خارج می شود. درصورتیکه همچنان حجم زیادی از رسوبات باقی مانده، می توان مرحله تزریق اسید را مجددا انجام دادم اما باید توجه داشت که در برخی موارد خاص مانند تشکیل رسوب سیلیکاتی و یا رسوبات آلی، تزریق اسید قادر به انحلال این نوع رسوبات نیست.

8- شستشوی مبدل حرارتی: در مرحله آخر و جهت خارج کردن کل اسید باقی مانده، باید با استفاده از آب مبدل را شستشو داد و اطمینان حاصل کرد که pH آب به صورت خنثی (عدد 7-8) رسیده است.

 

 

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>