Home / مقالات / معرفی مواد ضد رسوب و خوردگی کولینگ تاور

معرفی مواد ضد رسوب و خوردگی کولینگ تاور

ضد رسوب - ضد خوردگی کولینگ

معرفی ماده CHEMIC – 73170 و CHEMIC – 73170 A:

دو ماده بهینه ساز بالا در کولینگ تاورها و سیستم های آبی باز وظیفه ضد رسوب – ضد خوردگی دارند. این مواد شامل مخلوطی از مواد بهینه ساز آلی بوده و عملکرد آن بصورت زیر است:

در بخش ضد رسوب، این ماده حاوی پلیمرهای فسفونیت بوده که ضمن واکنش با سختی آب و انحلال آن، مانع از تشکیل رسوبات کربناتی بر روی مجاری می شوند. در نتیجه، با استفاده از این مواد می توان آب با سختی بالاتری را در سیستم مورد استفاده قرار داد و همچنین در نتیجه آن میزان درینی (زیرآبی) که نیاز است سیستم برای رسیدن به تعادل داشته باشد بطور چشمگیری تحت تاثیر قرار می گیرد و هدر رفت و مصرف آب پایین می آید.

این مواد جهت جلوگیری از نشست ذرات نامحلول(که می توانند ذرات گرد و غبار، خوردگی و یا رسوب باشند)، بر روی سیستم، از دیسپرسنت های پلیمری بهره می گیرند. عملکرد دیسپرسنت های پلیمری بگونه است که با بار دار کردن ذرات و همچنین سنگین کردن آنها، باعث ته نشین شدن آن می شوند. دیسپرسنت ها غالبا قادرند تا بخشی از هسته های رسوب تشکیل شده قبلی را نیز از بین برده و رسوبات قبلی را سیستم خارج کنند. همچنین معمولا رسوبات جداره شده بصورت یک لایه سنگین و غیرمتراکم در انتهای حوزچه های کولینگ باقی می ماند.

در بخش ضد خوردگی، هر دو این مواد از تشکیل فیلم محافظ از خوردگی فسفات استفاده می کنند. فسفات قادر است علاوه بر واکنش با سختی، با فلزات آهن و روی تشکیل کمپلکس داده و مانع از خوردگی در سیستم شود.

جهت تنظیم pH، این مواد از دیسپرس کننده هایی که باعث پایین آوردن pH آب می شوند استفاده می کنند. pH بالا عمدتا یکی از مشکلاتی است که نرخ تشکیل رسوب را بالا می برد. همچنین از انجاییکه در کولینگ تاور، تبخیر آب باعث بالا رفتن pH آب می شود، لازم است که مقدار pH تعدیل یابد.

تفاوت دو ماده CHEMIC – 73170 و CHEMIC – 73170 A در چینش و غلظت دیسپرسنت هایی است که این در این دو ماده استفاده شده است. ماده CHEMIC – 73170 A عمدتا در سیستم های به شدت رسوب گذار استفاده می شود، جاییکه شاخص لانژلیه در حدود عدد 2.5 است. ماده CHEMIC – 73170 در سیستم های رسوب گذار با نرخ کمتری استفاده می شود، جاییکه شاخص لانژلیه عدد 1.5 خواهد بود.

 

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>